test 1002

Životopis

Božena Němcová

za svobodna Panklová byla česká spisovatelka, jedna ze zakladatelů moderní české prózy, autorka venkovských povídek a pohádkových sbírek. Život se s ní nikdy nemazlil. Dětství prožila v Ratibořicích. Otec byl kočí a matka služka, peněz nikdy neměli nazbyt, takže vzděláni dostala jenom základní. Manžela, Jozefa Němce, který byl od Boženy o 15 let starší, jí vybrali rodiče.

       Jejich manželství

 

bylo bez lásky, jediné, co měli společné, byl odpor k Rakousku-Uhersku a děti. Často se pro manželovu práci stěhovali. V roce 1842 se v Praze Němcová seznámila s předními českými spisovateli, kteří se scházeli v společnosti vlastenecké inteligence. Bylo to zejména díky jejímu osobnímu půvabu, přirozenému talentu a společenské angažovanosti. Právě v téhle době nastal u ní velký duševní a vzdělanostní vývoj. Němcová ze svého těžkého života unikala k literatuře a do ne celkem platonických přátelství ze spisovateli.

 

 

 

 

Pro vaše info:

Kvalitní stavební rozpočty, rychle a levně

Rádi byste získali důvěryhodné stavební rozpočty, na které se můžete spolehnout? Nabízíme vám stavební rozpočty skvělé kvality a za přijatelnou cenu!

Magnety k prodeji

Na skladě máme více než 10 milionů surových magnetů k prodeji. Jsou vyrobeny z neodym železa boru, nejsilnějšího dostupného materiálu. I velká množství u nás obdržíte za nejlepší ceny zpravidla ihned ze skladu. Vyzkoušejte nás!

Důležité informace

Adresa:

A.muchy 425/11
Litoměřice 412 01

Jméno

Martin Legnavský

Tel:

773627827

e-mail

mlegnavsky@seznam.cz